
Videók
-
Zöldközelben
- Krónikák
- Önkormányzati Percek
- Szóbeszéd
- Helyi-érték
- Álláspont
- Fogadóóra
- Fitt Mix
- Kaleidoszkóp
- Kitekintő
- Egészség mentén
- Zöldközelben
- Összes


A zöld varangy – A 2021-es év kétéltűje
2021-ben hazánk egyik leggyakoribb békáját, a zöld varangyot választották az év kétéltűjének. A faj lakott területeken is nagy számban fordul elő, így sokan találkoznak vele, de sokszor félre is ismerik. Sajnos még napjainkban sem ritka, hogy egyesek ellenszenvvel viseltetnek a varangyok iránt, holott rossz hírnevükre a legkevésbé sem szolgáltak rá.



Zöldközelben: A cigánycsuk – A 2021-es év madara
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület több mint 40 esztendeje indította el az Év madara kezdeményezést, melynek célja, hogy a hazai lakosság minél szélesebb körben ismerhessen meg különböző természetvédelmi problémákkal érintett fajokat.



Zöldközelben: A kutyák elmeolvasó képessége
Elmélkedtek már azon, hogy olykor milyen bonyolult folyamat felismerni egy embertársunk szándékát? Főként, ha az eltér a minkétől. Ebből kiindulva az ELTE etológusai egy igen izgalmas kutatást végeztek el az elmúlt hetekben: egyebek mellett arra keresték a választ, hogy vajon képesek-e a kutyák megkülönböztetni a saját és a gazdájuk szándékait.



Zöldközelben: Kutyaagyak vizsgálata 3D modellezéssel
Műsorunk során egy nagyon izgalmas tanulmányba nyerhetnek betekintést, ugyanis magyar kutatók azt vizsgálták a közelmúltban, hogy a kutyák agya miként változik a kis- és nagytestű fajtáknál, valamint az arckoponya hossza hatással van-e az egyes agyterületekre.



Zöldközelben: A Zöld XVII Egyesület 2020-as beszámolója
A Zöld XVII Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Városfejlesztési Egyesület számos tervvel vágott neki a 2020-as esztendőnek, a koronavírus-járvány azonban itt is közbeszólt. Ennek ellenére sem telt az év eseménytelenül, az aktuális történések sorát műsorunkban Kozák Balázs, az egyesület elnöke ismertette.



Zöldközelben: Fenyővásárlási tippek és tudnivalók az ünnepekre
Hazánkban évről évre közel 2,5 millió karácsonyfát állítunk az otthonainkban, az intézményekben és a közterületeken. Ezek nagy részét több mint 3400 hektáron termesztik a szakemberek, a vágott fenyők mellett pedig egyre inkább előtérbe kerülnek a földlabdás növények is. Mai adásunkban egy kis iránymutatást adunk nézőinknek a faválasztás kapcsán.



Zöldközelben: Az Együtt az erdőkért petíció
Az Együtt az erdőkért petíció több szakmai civil szervezet - köztük a WWF és a Greenpeace - összefogásának köszönhetően indult útjára, az aláírók száma pedig napról napra emelkedik.



Zöldközelben: Aktualitások és téli felkészülés a Noé Állatotthonban
A Noé Állatotthon munkatársai közel 30 éve segítenek nap, mint nap bajba jutott állatokon. Ez az elmúlt hónapokban sem volt másként, ugyanakkor a koronavírus-járványból adódó szabályozások az alapítvány életére is nagy hatást gyakoroltak. Mai műsorunkban az elmúlt hónapokról, valamint a téli időszak kihívásairól lesz szó.



Zöldközelben: Európai Uniós elismerést kapott a NÉBIH FireLife Programja
A világon – az Antarktisz kivételével – minden kontinensen előfordulnak erdő- és vegetáció tüzek, melyek évente több millió hektárt érintenek. Kisebb részük természetes okból, például villámlás útján keletkezik, napjainkban azonban főként az emberi gondatlanság és a figyelmetlenség felelős az ilyen típusú katasztrófákért. Hazánkban ez okból hozta létre a NÉBIH az úgynevezett „Firelife erdőtűz-megelőzési és képzési programját”, mely 2020-ban az Európai Bizottság döntése alapján, nemzetközi elismerésben részesült.



Zöldközelben: Új kampányt indított a Vigyél Haza Alapítvány
Új kampányt indított a Vigyél Haza Alapítvány. Nézőink a kezdeményezés részleteiről a Zöldközelben adásából értesülhetnek, érdemes lesz tehát ezúttal is velünk tartani!



Zöldközelben: Tegyünk a tiszta levegőért!
Az elmúlt hetekben a Nemzeti Népegészségügyi Központ több városban is károsnak minősítette a levegőminőséget. Hogyan és mit tudunk tenni a tiszta levegőért? Az adásból kiderül.



Zöldközelben: Megjelent a sünbarát útvonaltervező
Izgalmas állomásához érkezett az idén 11 éves Vadonleső program: a lakosság által beküldött több ezer adat alapján olyan útvonaltervezőt fejlesztenek ugyanis a szakemberek, amely az utakon kóborló sünökre is figyelmezteti a sofőröket.

